Angelbird 128GO AV PRO SD V30 Mk 2 SDXC UHS-I MEMORY CARD
AV128SDM2V30
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Capturing high-resolution photos, cinematic video, or everyday creative moments?
The next-gen AV PRO SD V30 delivers stable performance and consistent results. With sustained write speeds up to 140 MB/s, extreme durability, and included data recovery service, this card is designed for everyone who creates with ambition
Get sustained write speed – you can rely on
Experience consistent write speed up to 140 MB/s throughout recording (not just at the beginning). Capture high-res data without any lagging.
Enjoy smooth, drop-free results
Our Stable Stream™ technology ensures uninterrupted read and write performance across the entire capacity. Never worry about a frame drop.
Shoot and record in Full HD, 4K, 6K, and up to 8K
This memory card is your best bet for high res results shooting with your mirrorless, DSLR or entry-level camera.
Secure your shots like a pro
The integrated Write-Protect-Switch minimizes the risk of accidentally deleting files or formatting the card — so you have one less thing to worry about.
Experience protection & durability
Built to last, this card is water resistant and extreme temperature, dust, shock, x-ray, magnet, ESD, and overload proof – ready for whatever your creative journey brings.
No sticker in sight
This SD card is completely sticker free. Avoiding any mishaps with stickers getting stuck in your camera and keeps your media cool.
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB, 256 GB |
| Form Factor | SD™ |
| Dimensions | 32 × 24 × 2.1 mm (1.26 × 0.94 × 0.08 in) |
| Weight | Approx. 2 g (0.07 oz) |
| Performance - 128 GB | |
| Maximum Read Speed | 210 MB/s |
| Maximum Write Speed | 75 MB/s |
| Sustained Read Speed | 210 MB/s |
| Sustained Write Speed | 75 MB/s |
| Performance - 256 GB | |
| Maximum Read Speed | 210 MB/s |
| Maximum Write Speed | 140 MB/s |
| Sustained Read Speed | 210 MB/s |
| Sustained Write Speed | 140 MB/s |
| Technical Specifications | |
| Interface | SDXC™, UHS-I |
| Speed Classes | C10, U3, V30 |
| Features | Mechanical write-protection switch, wear leveling, power management, EDC, ECC, ESD protection, water resistant |
| Reliability | |
| Data Reliability | ECC function |
| Electronics | |
| Input Voltage | 3.3 V ±10% |
| Power Consumption | Idle < 1 mW, Maximum 0.6 W |
| Environmental Resistance | |
| Operating Humidity | Up to 95% non-condensing |
| Operating Temperature | -25°C to 85°C (-13°F to 185°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Warranty | |
| Coverage | 3-year limited warranty including free data recovery service |
| Certifications | |
| Compliance | CE, RoHS, FCC, UKCA, RCM, REACH |
| Package Contents | |
| Included Item | AV PRO SD V30 |
Speeds are based on internal testing. Actual transfer rates and usable capacity may vary depending on host device, hardware configuration, operating conditions, and other factors. Support for 4K, 6K, up to 8K video, Full HD video, and photo capture depends on the host device, file characteristics, and recording conditions.
To receive the 3-year limited warranty, activate your product within 30 days of purchase. If activation is not completed within this period, the applicable market-specific legal warranty remains in effect.