Nikkor 20mm f/2.8 AI-s - *B*
1415
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 215810
Made by: Nikon, Japan
Condition: B (Click here for details)
Includes: Caps
Warranty: 3 months
Nikon have a long history when it comes to 20mm wide-angle lenses. It started back in 1959 with their Nikkor-O rangefinder 2.1cm f/4. In 1967 the first update was released as a 20mm f/3.5, over the years the lens went through different upgrades. Theis 1984 Nikkor 20mm f/2.8 AI-S features Nikons CRC (close range correction) which maintains image quality at near-focusing distances. 20mm lenses have been a favorite by landscape photographers for decades.
Technical Data
| Optics | |
|---|---|
| Lens Construction | 12 elements in 9 groups |
| Coating | Multicoated |
| Floating Elements | Close-Range Correction (CRC) |
| Focal Length | |
| Focal Length | 20mm |
| DX Equivalent | Similar to 30mm on FX or 35mm film |
| Angle of View | |
| On FX / 35mm | 94° |
| On DX (APS-C) | 71° |
| Diaphragm | |
| Blades | 7 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Close Focus | |
| Minimum Focus Distance | 0.85 feet (0.25m) |
| Maximum Reproduction Ratio | 1:8.3 |
| Scales & Indexes | |
| Depth-of-Field Scale | Yes |
| Infra-Red Focus Index | Yes (near f/5.6 index) |
| Filter Thread | |
| Diameter | 62mm |
| Material | Metal |
| Rotation | Does not rotate |
| Size & Weight | |
| Size | 42.5 x 65mm |
| Weight | 260g |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we know how a well-chosen camera body or lens can serve its owner for years. In that spirit, we carefully evaluate every piece of equipment we take in before putting it back on our shelves.
Buying used is an opportunity to acquire quality gear at a reduced price, or to enrich a collection with rare pieces that are sometimes impossible to find new. Each item is inspected, tested, then graded according to the chart below, and the assigned grade is shown on its product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |