Hasselblad XCD 25mm f/2.5 V - *A+*
CP.HB.00000882.01
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 8RHI11299
Made by: Hasselblad
Condition: A+ (Click here for details)
Includes: Complete box
Warranty: Three months
Detail: Under 300 actuations
The XCD 2,5/25V lens features 13 elements in 10 groups, including four aspheric elements and three Extra-low Dispertion (ED) elements. Equivalent to a full frame 20mm focal length, this wide-angle lens delivers top-class optical performance with a compact build and supports an image resolution of over 100 megapixels. Equipped with an upgraded leaf shutter, the XCD 2,5/25V can reach a shutter speed up to 1/4000s and delivers flash synchronisation at all speeds. The lens has both a focus ring and a lens control ring.
Changing between AF and MF is achieved by a convenient push and pull of the focus ring. In MF mode, easily check the focus distance and DOF readings. The control ring can be customised for quick access to your prefered function.
Technical Data
| General Lens Data | |
|---|---|
| Focal Length | 25mm |
| 35mm Equivalent Focal Length | 20mm |
| Aperture Range | f/2.5 to f/32 |
| Angle of View (diag/hor/vert) | 95° / 82° / 66° |
| Dimensions (L x Ø) | 105 x 75 mm |
| Length (from mount) | 100 mm |
| Weight | 592 g (excluding caps and lens hood) |
| Filter Diameter | 72 mm |
| Close Focus Range Data | |
|---|---|
| Minimum Distance (object to image plane) | 0.25 m |
| Maximum Image Scale | 1:5.8 |
| Area of Coverage | 26 × 19 cm |
| Exposure Reduction | 0.1 f-stops |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |
Warranty
The warranty applicable to each pre-owned item is indicated directly on its product page.
Returns and refunds
Return conditions for pre-owned items are detailed in our delivery and return policy.