GITZO GM4552L Monopod Carbon - *A+*
GM4552L
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: G0775252
Made by: Gitzo, Italy
Detail: otiginal box
Condition: A+ (Click here for details)
The GM4552L Series 4 Monopod from Gitzo is a 5-section, lightweight carbon fiber support designed as the tallest model in Gitzo's monopod line up. Utilizing Gitzo's patented G-Lock Ultras, the GM4552L has the ability to support up to an impressive 77.2 lb while weighing just 1.6 lb.
The monopod reaches a maximum height of 74.8", allowing the user to shoot above crowds or from a slightly elevated position. As all Gitzo monopods, it features a reversible 1/4"-20 and 3/8"-16 mounting thread for adding an optional head if even more height or articulation is needed. Despite its impressive height, it's 5-section design allows the monopod to collapse down to just 22" for transport or storage.
Maintaining Gitzo's reputation for strength, the GM4552L utilizes 6X Carbon eXact tubing and patented G-Lock Ultra designs to ensure professional performance without the bulk. The 6-layer carbon weave allows the monopod to maintain maximum strength while keeping weight to an absolute minimum, while the G-Lock Ultras also add to the tubing's strength by providing a rigid connection between leg sections and protecting the joints from dust, dirt, and moisture.
At the monopod's base is a redesigned rubber foot that features a pivoting ball-joint for smooth tilts and twists. Users may also remove the foot if necessary and replace it with optional rubber feet or an optional metal spike. The GM4552L also features Gitzo's standard textured hand grip for enhanced ergonomics and a removable wrist strap for increased security.
Technical Data
| General Specifications | |
|---|---|
| Load Capacity | 77.2 lb (35 kg) |
| Maximum Height | 74.8" (190 cm) |
| Closed Length | 22" (56 cm) |
| Sections | 5 |
| Weight | 1.6 lb (725 g) |
| Tubes & Locks | |
| Tubes | 6-Layer Carbon eXact Tubes |
| Locks | G-Lock Ultra Twist Locks |
| Accessories & Details | |
| Grip | Hand Grip, Wrist Strap |
| Reversible Screw | 1/4"-20 & 3/8"-16 |
| Foot | Pivoting Rubber Foot |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |