Fujinon XF 23mm F1.4 R LM WR - *A+*
600022347
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial: 4AA04170
Made by: Fujifilm
Condition: A+ (Click here for details)
Includes: Complete box & Kenko protctive filter
Warranty: 3 months
With 35mm equivalent focal length of 35mm, XF23mmF1.4 R LM WR offers a natural perspective – and is ready to document the world in incredible detail. From edge-to-edge, its performance provides stunning clarity and vibrant colors, with minimal imperfections that will last long into the future.
Technical Data
| Lens Type | XF23mm F1.4 R LM WR |
| Lens Construction | 15 elements in 10 groups (including 2 aspherical and 3 ED elements) |
| Focal Length | 23 mm (35mm equivalent) |
| Angle of View | 63.4° |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Diaphragm | 9 blades (rounded diaphragm) |
| Aperture Step | 1/3 EV (22 steps) |
| Focus Range | 19 cm – ∞ |
| Maximum Magnification | 0.2× |
| Dimensions (Ø × L) | 67 mm × 77.8 mm |
| Weight | Approx. 375 g |
| Filter Size | 58 mm |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |
Warranty
The warranty applicable to each pre-owned item is indicated directly on its product page.
Returns and refunds
Return conditions for pre-owned items are detailed in our delivery and return policy.