Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS - *A*
16276479
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial Number: 2BC02844
Made By : Fujifilm
Condition : A (Click here for details)
Includes : Caps and lens hood
Warranty : 3 months
Well-suited for countless shooting scenarios, the XF 16-50mm f/2.8-4.8 R LM WR Lens from FUJIFILM offers striking image quality and a broad zoom range. A full-frame equivalence of 24-76mm is given, making this lens ideal for general shooters who regularly capture various subjects. A bright maximum f/2.8 aperture allows shooting in dim conditions and also provides flattering bokeh for portraits and detail shots.
Technical Data
| General Specifications | |
|---|---|
| Format/Sensor | APS-C |
| Aperture Range | f/2.8 to f/22 |
| Full-Frame Equivalent | 24-76mm |
| Autofocus | |
| AF System | Linear Motor AF System |
| Optics | |
| Low Dispersion Elements | Three Extra-Low Dispersion Elements |
| Aspherical Elements | Three |
| Diaphragm | Rounded 9-Blade Diaphragm |
| Focus / Zoom | |
| Minimum Focusing Distance | 9.45" (24 cm) |
| Filter Thread | 58mm |
| Zoom Type | Internal Zoom |
| Construction | |
| Weather-Sealed | Yes |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |