Fujifilm Wide Conversion Lens WCL-X100 II Black - *A+*
16534728
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Made By : Fujifilm, Japan
Condition : A+ (Click here for details)
Includes : Complete box
Warranty : 3 months
The WCL-X100 II Wide Conversion and the TCL-X100 II Teleconversion Lenses expand the FUJIFILM X100's shooting field while perfectly retaining the advanced image quality and performance of the camera's fixed FUJINON 23mmF2 Prime Lens. Their elegant design, created specifically for the X100 Series, is in total harmony with the FUJIFILM X100. These conversion lenses are optically designed to draw out the performance of FUJIFILM X100's lens to the maximum extent, delivering premium image quality without affecting the lens' f-stop value. The camera body automatically recognizes when a conversion lens is mounted and displays framing guidelines indicating the shooting area when in OVF mode.
Technical Data
| Compatibility | For X100F Digital Camera |
| Focal Length Conversion | 28mm equivalent |
| Magnification | 0.8x |
| Filter Thread | 49 mm |
| Optical Construction | 4 elements in 3 groups |
| Weight | 5.3 oz |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |
Warranty
The warranty applicable to each pre-owned item is indicated directly on its product page.
Returns and refunds
Return conditions for pre-owned items are detailed in our delivery and return policy.