TTArtisan 21mm F1.5 Leica M-Mount - *A+*
A03S
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 6212450
Made by: TTArtisan
Condition: A+ (Click here for details)
Accessories: Complete Box + B+W UV FIlter
Warranty: 3 months
The 21mm f/1.5 Lens for Leica M from TTArtisans is a classic manual focus wide-angle prime lens well suited to landscapes, room interiors, street photography, and more. It features a bright f/1.5 maximum aperture, allowing it to be used in low-light situations and providing finer creative control over depth-of-field. The combination of five high refractive index elements and one aspherical element provide sharpness and realistic color transmission throughout the image area. The removable lens hood reduces potential lens flare for optimal color saturation.
- 21mm full-frame format lens may be used on an APS-C camera where it will produce a 31.5mm equivalent focal length
- Manual focus design permits smooth, refined control
- 10-blade aperture for soft bokeh
Technical Data
| Optical Specifications | |
|---|---|
| Focal Length | 21mm |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Construction | 13 elements in 11 groups |
| Number of Diaphragm Blades | 10 blades |
| Minimum Focus Distance | 0.5m (approx. 2.3') |
| Filter Thread | 72mm |
| Physical Specifications | |
| Mount | Leica M-Mount |
| Focus Type | Manual Focus |
| Dimensions | 5.6 × 7.6 cm (2.2 × 3.0 in) |
| Weight | Approx. 412–442 g (14.5–15.6 oz) |
| Body Material | All-Metal |
| Color | Black |
| What's Included | |
| Included Accessories | Tulip lens hood and circular filter holder (72mm) to reduce reflections and protect the front lens element |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we know how a well-chosen camera body or lens can serve its owner for years. In that spirit, we carefully evaluate every piece of equipment we take in before putting it back on our shelves.
Buying used is an opportunity to acquire quality gear at a reduced price, or to enrich a collection with rare pieces that are sometimes impossible to find new. Each item is inspected, tested, then graded according to the chart below, and the assigned grade is shown on its product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |