Sony Flash HVL-F43M - *A*
HVL-F43AM
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Made By : Sony
Serial : 1422961
Condition : A (Click here for details)
Includes : Sony Pouch
Warranty : 3 months
Expand your shooting possibilities with the advanced HVL-F43M External Flash from Sony which offers complete ADI / P-TTL support, Quick Shift Bounce technology, and wireless TTL ratio control. The flash offers a powerful guide number of 141' at ISO 100 and 105mm as well as a zoom head with a range of 24-105mm on full-frame cameras. This coverage can be extended to 15mm with use of the built-in wide-angle diffusion panel. Also, the Quick Shift Bounce system is implemented in this model which enables 90° pivot both left and right for keeping the flash head and LCD panel properly oriented, even when shooting vertically. Tilt is possible as well with an excellent range from -8 to +150°.
Wireless TTL is possible as both a controller or as a remote flash and the HVL-F43M has the option for ratio control, allowing users to control the output levels of 3 different flash groups (A, B, C) in relation to one another. This unit also features an LED light with an output of 1200 lux at 1.6', which makes this flash extremely useful to shooters constantly switching between stills and video. General shooting settings include slow, high-speed, first and second curtain sync as well as a recycle time of 0.1 to 5 seconds, depending on the power setting. Additionally, it runs on 4 AA batteries and comes with a terminal protector cap, mini-stand, and carrying case.
This unit is compatible with Sony's Multi Interface Shoe and is not natively compatible with the older Sony/Minolta Auto-Lock Accessory Shoe. Though, with the use of ADP-AMA Shoe Adapter, Sony cameras with the Auto-Lock Accessory Shoe can be adapted to use Multi Interface Shoe external flashes with full compatibility.
Technical Data
| General Specifications | |
|---|---|
| TTL Compatibility | Sony ADI / P-TTL |
| Guide Number | 141' at ISO 100 and 105mm |
| Zoom | |
| Zoom Range | 24-105mm (15mm with built-in panel) |
| Orientation | |
| Horizontal Rotation | Quick Shift Bounce: 90° L/R Pivot |
| Vertical Tilt | -8 to 150° |
| Wireless Control | |
| Function | Wireless TTL Ratio Controller/Remote |
| LED Light | |
| Output | 400 lux at 1.6' (0.5m) |
| Performance | |
| Recycle Time | 0.1-5 Seconds |
| Sync Modes | Slow / High-Speed / 1st & 2nd Curtain Sync |
| Power Supply | |
| Source | Runs on 4 AA Batteries |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |