Panasonic Lumix GX85 black with Lumix 20mm f1.7 ASPH. lens - *A+*
DMC-GX85
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: WG6FB008449
Made by: Panasonic, Japan
Condition: A+ (Click here for details)
Includes: Front cap, battery, generic charger, leather strap
Warranty: 3 months
An all-around Micro Four Thirds camera designed for photographers and videographers, the black Lumix DMC-GX85 from Panasonic features a compact build and intuitive layout, along with a feature-set to suit a multimedia lifestyle. Utilizing a 16MP Live MOS sensor, which lacks an optical low-pass filter for increased sharpness, the GX85 is capable of shooting continuously at up to 10 fps with single-shot autofocus, or 6 fps with continuous autofocus, as well as up to 40 fps when using an electronic shutter function. UHD 4K video recording is also supported in 30 and 24 fps frame rates, as well as Full HD 1080p, and the 4K recording abilities also permit shooting 8MP stills at a 30 fps rate. A sensitivity range up to ISO 25600 permits working in difficult and low-light settings while 5-axis sensor-shift image stabilization also helps to minimize the appearance of camera shake for sharper handheld shooting. Spanning a broad range of features for both still and moving images, the GX85 is a versatile mirrorless camera further characterized by its sleek form factor and connected functionality.
Characterized by its slender profile, the black LUMIX G 20mm f/1.7 II ASPH. from Panasonic is a compact, slightly wide 40mm equivalent prime for Micro Four Thirds mirrorless cameras. Its bright f/1.7 maximum aperture offers notable control focus for working with shallow depth of field techniques and also benefits working in difficult lighting conditions. The optical design incorporates a pair of aspherical elements to suppress spherical aberrations and distortion for high sharpness and accurate rendering, and individual elements have also been multi-coated to control surface reflections and flare for improved contrast in strong lighting conditions.
Technical Data
| Body - Specifications | |
|---|---|
| Sensor | 16MP Live MOS Sensor |
| System | Micro Four Thirds System |
| Electronic Viewfinder | 2.76m-Dot 0.7x |
| LCD Monitor | 3.0" 1.04m-Dot Tilting Touchscreen |
| Video Recording | UHD 4K at 30/24 fps |
| Connectivity | Built-In Wi-Fi |
| ISO / Burst | ISO 25600 and 10 fps with AF-S |
| AF System | DFD AF System, 4K Photo Modes |
| Image Stabilization | 5-Axis Image Stabilization, Dual I.S. |
| Lens - Specifications | |
|---|---|
| System | Micro Four Thirds System |
| 35mm Equivalent | 40mm |
| Aperture Range | f/1.7 to f/16 |
| Aspherical Elements | Two Aspherical Elements |
| Lens Coatings | Multi-Coated Elements |
| Autofocus | Autofocus with MF Override |
| Form Factor | Pancake Lens |
| Diaphragm | Rounded 7-Blade Diaphragm |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |