Leica Summilux-M 75mm f/1.4 *A+*
11815
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 3223489
Made by: Leica, Germany
Condition: A+ (Click here for details)
Includes: Front & rear caps, Leica leather case
Warranty: One year
Detail: This recently recently came back from Leica for 6-bit coding and CLA
Do you seek Character and Signature?
Few lenses in Leica’s long history have achieved the level of notoriety, admiration and followers as the 75 Summilux. Before the word Bokeh ever became part of everyday’s photographic language, the 75 Summilux created images with a level of sharpness and unique look and character that is unparalleled by any other lens. Portraits or pictorials this highly admired and deeply missed lens with its signature quality will deliver images like no other.
Designed by the legend himself, Walter Mandler, this late-production 75 Summilux is in near mint condition in every aspect. Focus ring and throw is smooth and even and aperture ring is firm.
Technical Data
| Lens Mount | Leica M |
| Focal Length | 75mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Aperture Range | f/1.4 - f/16 |
| Optical Construction | 7 elements in 5 groups |
| Aperture Blades | 10 blades |
| Minimum Focus Distance | 0.75 m / 2.46 ft |
| Focus | Manual focus coupled to rangefinder |
| Diaphragm | Manual |
| Filter Thread | E60 (60mm) |
| Lens Hood | Built-in telescopic lens hood |
| Weight | 600 grams / 21.16 oz |
Used Equipment Condition Guide
A true photo enthusiast always has an eye open, looking for that particular piece of equipment that is either no longer on the market or is priced such as to make it un-affordable. It's the same for us too... which is why we maintain a choice selection of previously owned and vintage equipment in excellent order.
Grade Condition
A+ The equipment is as new, no signs of use.
A The equipment shows almost invisible signs of use.
A- The equipment shows signs of very light use.
B The equipment shows signs of use (e.g.brassing) but working perfectly.
C The equipment has been heavily used but working perfectly.
Open Box: The equipment is new and has at most been shown in store.