Leica Summicron-M 90mm F/2 Silver - *A+*
11137
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 3615960
Made by: Leica Canada, Midland Ont.
Condition: A+ (Click here for details)
Includes: Both caps
Warranty: One year.
Detail: This lens is not coded
The Midland Ontario developed and manufactured lens was the pride of Mandler-era Ernst Leitz Canada years.
Released in 1980, Groundbreaking computer design glass formula was used to develop this compact and fast 90mm Summicron.
In 1993, Leica introduced the Silver-Chrome, brass option. Beautiful, classic, AND hefty. The extra weight makes as stable as it gets. With its extra smooth focusing throw, it makes it easier to nail critical focus.
This particular lens is in near perfect condition, only slight signs of use on the telescopic lens hood. A rare chance to own Mandler’s best contribition to Leica's lens design.
Perfectly calibrated for the Leica M rangefinder, it also work beautifully with the precise electronic viewfinder of the Leica M-EV1 or with SL cameras!
If you are a fan of shallow DOF, beautifully toned portraits, there can be no better choice! Whether you shoot film or digital.
Technical Data
| Lens Specifications | |
|---|---|
| Designation | Leica Summicron-M 90mm F/2 ELC |
| Mount | Leica M (Bayonet) |
| Focal Length | 90mm |
| Aperture Range | f/2 – f/22 |
| Optical Design | 7 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 Blades |
| Angle of View | 27° (Diagonal) |
| Minimum Focus Distance | 3.3' (1 m) |
| Filter Thread | E55 (55mm) |
| Lens Hood | Built-In, Telescoping |
| Focus | Manual |
| Weight | Approx. 485 g (17.1 oz) |
| Year of production | 1993 |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we know how a well-chosen camera body or lens can serve its owner for years. In that spirit, we carefully evaluate every piece of equipment we take in before putting it back on our shelves.
Buying used is an opportunity to acquire quality gear at a reduced price, or to enrich a collection with rare pieces that are sometimes impossible to find new. Each item is inspected, tested, then graded according to the chart below, and the assigned grade is shown on its product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |