Leica APO-Summicron-M 75mm F2 ASPH. - *A*
11637
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 3993713
Made by: Leica Germany
Condition: A (Click here for details)
Includes: Caps and leather pouch
Warranty: One Year
Detail: this lens is not coded
This present-generation optical gem is in very good condition! Both the aperture and the focus rings are firm and smooth. Front and rear elements are pristine! Showing only some signs of use on the built in lens hood and some light marks on the aperture ring. The 75 mm Summicron APO ASPH represents a prime example of Leica's commitment to producing M lenses which are discernibly superior to older designs. A short-focal-length portrait lens coveted for its close-focusing ability, outstanding contrast and superb bokeh, contrast and sharpness are maintained even at maximum aperture.
This lens has just been six-bit coded and adjusted by Leica!
Exceptional optical performance is the mantra for the Leica APO-Summicron-M 75mm f/2.0 ASPH. With excellent contrast in all types of lighting conditions, this lens is ideal for environmental portraiture. The MTF curves show off the superb contrast reproduction at the widest aperture, exhibiting only minimal improvement when stopping down. Contrary to 90mm lenses with the same speed, you can photograph down to 0.7 m (27 in.) with this lens, corresponding to a reproduction ratio of 1:7.
Technical Data
| Focal Length | 75 mm |
| Aperture | Maximum: f/2 / Minimum: f/16 |
| Mount | Leica M |
| Angle of View | 32° |
| Minimum Focus Distance | 70 cm / 2.3' |
| Magnification | 1:7 (0.14x) |
| Optical Design | 7 elements in 5 groups |
| Focus Type | Manual Focus |
| Filter Size | 49 mm |
| Dimensions | ø 2.28 × L 2.63" / ø 58 × L 66.8 mm |
| Weight | 15.17 oz / 430 g |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |