Fujifilm X100 V Silver with accessories - *A*
16642939
Log-in to add this product to your favourites
Ask a question about this product
For Québec Residents — Disclosure under the Consumer Protection Act
In accordance with Québec’s Bill 29, Camtec Photo does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary to maintain or repair goods, unless otherwise specified by the manufacturer.
Description
Serial number: 12A00980
Made by: Fujifilm, Japan
Condition: A (Click here for details)
Includes: Hand grip, thumb support, square lens hood, cap, 2 batteries, charger and Fujifilm strap
Warranty: 3 months
Actuations: 100
A Perfect ensemble for a legendary camera !
Experience the X100 V, Fujifilm's best compact camera. Prime lens, hybrid optical viewfinder. This is the perfect travel companion for street and reportage photography.
This black X100 V is in good condition. The lens is perfectly clean and was always protected, LCD is scratch free, the viewfinder is clear. The camera has some marks on the edge of the top plate and some wear on the focus knurling.
Technical Data
| Sensor | 26.1MP APS-C X-Trans BSI CMOS 4 |
| Processor | X-Processor 4 |
| Lens | Fujinon 23mm f/2 |
| Viewfinder | Hybrid 0.52x OVF with 3.69m-dot OLED EVF |
| Display | 3.0" 1.62m-dot tilting touchscreen |
| Video | DCI/UHD 4K recording up to 30 fps |
| Autofocus | 425-point hybrid AF system |
| ISO Range | ISO 160-12800 |
| Continuous Shooting | Up to 11 fps |
| Connectivity | Built-in Bluetooth and Wi-Fi |
| Creative Modes | Film simulation modes |
Used Equipment Condition Guide
Like any passionate photography enthusiast, we keep an eye out for rare equipment or items that would be prohibitively expensive to buy new. That's why we maintain a wide selection of pre-owned equipment and collector cameras.
Each pre-owned item is evaluated according to the grading scale below. The assigned grade is indicated on the product page.
Grading Scale
| Grade | Condition |
|---|---|
| A+ | Like new, no signs of wear. |
| A | Minimal signs of wear. |
| A- | Light signs of wear. |
| B | Visible signs of wear, fully functional. |
| C | Significant signs of wear, fully functional. |
| Open box | New equipment, at most displayed in-store. |